Miners DAO

Miners_Dao

Guild Overview


At Miners Dao, Building a community on a decentralized autonomous management model is our first mission. This structure means that members can be included in the DAO (Decentralized Autonomous Organization) and act as decision makers on important decisions, not just to express their opinions.

Every member determined in the DAO structure we will create will be able to participate in the voting as well as submit their thoughts and ideas to the vote in the DAO. Our goal is to move to a fully autonomous structure managed by smart contracts. In this system, on the other hand, we will evolve into a structure consisting of completely human-independently managed processes.

Our Guild; It will begin its formation in the ONI region as a community open to anyone who wishes to participate. In the first stage, participation in the DAO system will be possible with a certain capital, but participation in this structure will not be mandatory. In the first phase of our DAO structuring, the first investors and the first supporters to realize all the possibilities will take place. But in our final DAO goal, all members will be included as stakeholders.

The main purpose of guilds should be to provide a safer gaming environment for their members and to enable all members to grow rapidly by providing them with wider opportunities in their professions in the game. Our guild will provide its stakeholders with the opportunity to provide a respectful gaming environment within the Star Atlas universe and to explore metaverse together with strong players in a safe region. Our most important strength in this way will be a structure and common mind in which the ideas of each stakeholder are evaluated transparently.

OUR VISION

With a peaceful and diplomatic game approach, we must constantly produce and develop sophisticated game strategies that will take maximum benefit and minimum risk. It is known that in the early stages of the game, the largest prize pool in the Star Atlas metaverse is reserved for the mining section. Therefore, in the first stage, we determine the mining profession as our main line of business so that the stakeholders can achieve greater profits. Of course, everyone in the DAO is free to choose the profession they want. Diversity is essential to the Star Atlas universe and a cornerstone of our DAO structure.

A significant portion of the DAO’s capital will be purchased over time, and lands will be purchased where all members can earn more at a lower cost. We will ensure that DAO members benefit from these lands free of charge, and for members who are not included in the DAO, at affordable costs. In this way, we will be able to have cheaper products in the market and increase our profit margin by reducing the costs of the products produced. We will strengthen our superior mining and cost advantage in the Trade area of the game. Managing our contacts with other communities with a good diplomacy and making strategic commercial agreements will be our most important power in the field of trade. However, we must keep in mind that external actors can also be a threat, and we must create the necessary equipment and teams to defend ourselves.

Türkçe :   MİSYONUMUZ

Merkezi olmayan otonom bir yönetim modeli üzerine bir topluluk oluşturmak ilk misyonumuzdur. Bu yapı; üyelerin DAO’ya (Decentralized Autonomous Organization) dahil olup önemli kararlarda sadece görüş bildirmek değil, aynı zamanda karar verici olarak hareket edebileceği anlamına geliyor. Oluşturacağımız DAO yapısında, belirlenen her üye oylamaya katılabileceği gibi düşüncelerini ve fikirlerini DAO’da oylamaya sunabilecekdir. Nihai hedefimiz ise, akıllı kontrat (smart contract) ile yönetilen tam otonom bir yapıya geçmektir. Bu nihai sistemde ise, tamamen insan bağımsız yönetilen süreçlerden oluşan bir yapıya evrileceğiz. Guild’imiz; katılmak isteyen herkese açık bir topluluk olarak ONİ bölgesinde oluşumuna başlayacaktır. İlk aşamada, DAO sistemine katılım belli bir sermaye ile gerçekleşebilecek fakat bu yapıya katılım zorunlu olmayacaktır. DAO yapılanmamızın ilk aşamasında; ilk yatırımcılar ve tüm olanakların hayata geçirilmesi konusunda ilk destekçiler yer alacaktır. Fakat nihai DAO hedefimizde, tüm üyeler paydaş olarak sisteme dahil olacaktır.
 
Klanların ana amacı üyelerine daha güvenli bir oyun ortamı sunmak ve oyundaki mesleklerinde onlara daha geniş olanaklar sunarak tüm üyelerin hızlı bir şekilde büyümelerini sağlamak olmalıdır. Guildimiz; paydaşlarına Star Atlas evreni içerisinde saygılı bir oyun ortamı sağlama, güvenilir bir bölgede güçlü oyuncular ile birlikte metavers’ü birlikte keşfetme imkanları sunacaktır. Bu yolda en önemli gücümüz ise her bir paydaşın fikirlerinin şeffaf şekilde değerlendirildiği bir yapı ve ortak akıl olacaktır.

 

VİZYONUMUZ

Barışçıl ve diplomatik bir oyun yaklaşımı ile maksimum fayda, minimum risk alacağımız sofistike oyun stratejilerini sürekli üretmek ve iyileştirerek geliştirmeliyiz. Oyunun ilk aşamalarında, Star Atlas metavers’ündeki en büyük ödül havuzunun madencilik bölümüne ayrıldığını bilinmekte. Bu yüzden, ilk aşamada paydaşların daha büyük kazançlar elde edebilmeleri için madencilik mesleğini ana iş kolumuz olarak belirliyoruz. Tabii ki, DAO içerisindeki herkes istediği mesleği seçmekte özgürdür. Çeşitlilik, Star Atlas evreni için çok önemli olmasının yanında, DAO yapımızın da temel taşlarından birisidir.

Zamanla oluşan DAO sermayesinin önemli bir kısmı ile; tüm üyelerin daha düşük maliyetle daha fazla kazançlar elde edebileceği arsalar satın alınacaktır. DAO üyelerinin bu arsalardan ücretsiz, DAO da yer almayan üyeler için ise uygun maliyetler ile faydalanmalarını sağlayacağız. Bu sayede, üretilen ürünlerin maliyetlerini de düşürerek piyasada daha ucuz ürünler bulundurabilecek veya kar marjımızı yükseltebileceğiz. Üstün madencilik ve maliyet avantajımızı ise oyunun Ticaret alanında güçlü olarak pekiştireceğiz. Diğer topluluklarla temaslarımızı iyi bir diplomasi ile yönetip, stratejik ticari anlaşmalar yapmak Ticaret alanında en önemli gücümüz olacaktır. Fakat, dış aktörlerin de tehdit olabileceğini aklımızın bir köşesinde bulundurup, kendimizi savunmak için gerekli ekipman ve ekipleri oluşturmalıyız.

Vizyonumuz çerçevesinde paylaşılan görüşler, şeffaf DAO yapısı içinde revize edilebilir. Her fikir ve bireyin değer göreceği barışçıl bir ortamda oyun oynamak isteyen herkesin bize katılmasını dileriz.


Faction


ONI

Security Zone


Safe, Medium Risk

Members


1000 - 5000

Recruiting


Yes

Industry / Specialization


Exploring, Manufacturing / Engineering, Mining, Retail, Science, Search & Rescue, Trading, Transport / Haulage

Objectives


Miners DAO olarak öncelikle ONI bölgesinde daha sonra tüm Star Atlas metaverse ünde Madencilik ve Hammadde konularında 1 numara olmayı hedefliyoruz.

As Miners DAO, we aim to be number 1 in Mining and Raw Materials, first in the ONI region and then in the entire Star Atlas metaverse.

Unique Features
Founder(s)


SpaceCam , greenhouse , Grinch

Established


12 December 2021

Assets Worth


$5 Million - $10 Million

Languages Spoken


English, Turkish

Alliances & PartnersMember Benefits


Miners DAO ya katılan tüm üyeler öncelikle madencilik konusunda ve diğer tüm mesleklerde DAO teşviklerinden faydalanabilecekler. Oyun içi getiri oranlarınızı en üst düzeye çıkartabilmek ve mesleklerinizde en iyi olabilmek için Miners DAO ya katılarak bu desteklerimizden faydalanabileceksiniz.

All members participating in Miners DAO will be able to benefit from DAO incentives primarily in mining and all other professions. You will be able to benefit from these supports by joining Miners DAO in order to maximize your in-game return rates and to be the best in your professions.


Promo VideoWebsite


WhitepaperShare This Guild


Scroll to Top